212 657 8585 / 531 655 7382

Fistül Kullanımı Konusunda Öneriler

Fistül, bazı sorunlar içerebilse de  hemodiyaliz hastası için en kolay, konforlu ve tercih edilen damar giriş yoludur. Fistülünüzü ve damaryollarınızı  sizin yaşam kaliteniz ve sürenizi etkileyen bir organınız olarak görülmesi gerekmektedir.

Fistül Operasyonunun Yaratabileceği Sorunlar

Tıp biliminde ve dolayısıyla damar cerrahisinde her girişimin yaratabileceği bazı sorunlar vardır. Bu sorunlar nadir görülsede hastanın önceden bilgi sahibi olması tedaviye katkı açısından önemlidir. Fistülün yaratabileceği başlıca sorunlar şunlardır;

Fistül Ameliyatının Başarısı ve Başarıyı Etkileyen Faktörler

Fistül ameliyatının başarısı %70-95 arasında değişebilmektedir. Fistül ameliyatının başarısızlığı veya yeterli akım oluşmaması halinde tekrarlayan girişimler gerekebilir. Damar cerrahınız tarafından ilk muayenede damar yapılarınız muayene ile değerlendirilir.

Fistül Koruma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Damar Giriş Yolunun Gerekliliği

Hemodiyaliz cihazı ile diyaliz (hemodiyaliz) tedavisi uygulanan hastaların, yüksek kan akımı sağlayabilen bir damar giriş yoluna ihtiyacı vardır. Damar giriş yolu için en uygun yöntem ‘fistül’dür. Alternatif yöntemler ise yapay damar (greft)  ve kataterlerdir.

Diyaliz Hastalarında Suyun Önemi

Diyalize giren hastaların pek çoğunun hiç idrarı yoktur. Bu nedenle alınan su ve sıvı gıdaların miktarına çok dikkat edilmelidir. İki diyaliz arasında alınan kilo miktarının 1,5 - 2 kg'ı aşmamasına özen gösterilmelidir.

Hemodiyalize Giren Hastalarda Diyet

Böbrek yetersizliği ilerledikçe başta proteinler olmak üzere değişik besin maddelerinde kısıtlamaya gidilir. Böbrekler görevlerini iyice yitirdikten ve hastalar diyalize girmeye başladıktan sonra alınan gıdaların yeniden düzenlenmesi gerekecektir.

Örnek Diyet Listeleri

Aşağıda, sizin için, günlük yemeklerinizin düzenlenmesinde yardımcı olabilecek değişik diyet örnekleri verilmiştir. Bu listeleri esas alarak ve değişim listelerini de kullanarak benzer miktarda besin elemanı (protein, karbonhidrat, yağ ve kalori) içeren farklı yemek listeleri düzenleyebilir ve değişik yemekler yiyebilirsiniz.

Yemeklerin Hazırlanmasında Dikkat Edilecek Noktalar

Değişik yiyeceklerin besin içerikleri ve bu yiyeceklerin besin değerlerini kaybetmeden hazırlanması hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çünkü, bazı pişirme ve hazırlama yöntemleri gıdaların besin değerinde kayıplara neden olabilir.

Pratik Mutfak Ölçüleri

Yemekler, birden fazla besin ve tat vericinin belirli oranlarda bir araya getirilmesi ve bir süre pişirilmesi ile elde edilir. Bir yemeğin içine konulacak besinlerin miktarı, en doğru şekilde, tartılarak tayin edilir. Ancak besini tartma olanağı yoksa veya pratik olmasını sağlamak için, tartı karşılığı ölçü araçları kullanılır.

Diyalizde Besin Değerlerine Göre Birbirine Alternatif Gıdalar

Diyet düzenlemede birbiri yerine geçebilen besinlerin neler olduğunun bilinmesi büyük kolaylık sağlar. Değişim listelerinde her grup içindeki besinler hemen hemen aynı miktarda enerji, protein, yağ ve karbonhidrat sağladıklarından birbirinin yerine kullanılabilir, yani her bir yiyecek diğerinin yerine geçebilir.

Hemodiyaliz Nedir?

Hemodiyaliz, kalıcı böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan en yaygın tedavi yontemidir. 1960’lı yıllardan beri gelişen teknolojik yeniliklerle tedavi yan etkileri en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Kronik Böbrek Yetmezliği Nedir?

Kronik böbrek yetmezliği çeşitli nedenlere bağlı olarak böbrek fonksiyonlarının ilerleyici ve düzelmesi mümkün olmayan kaybı ile karakterize olan bir durumdur.

Sayfa 1 / 2