212 657 8585 / 531 655 7382

Fistül Kullanımı Konusunda Öneriler

Kategori Fistül Koruma

Fistül, bazı sorunlar içerebilse de  hemodiyaliz hastası için en kolay, konforlu ve tercih edilen damar giriş yoludur. Fistülünüzü ve damaryollarınızı  sizin yaşam kaliteniz ve sürenizi etkileyen bir organınız olarak görülmesi gerekmektedir.

Fistül Operasyonunun Yaratabileceği Sorunlar

Kategori Fistül Koruma

Tıp biliminde ve dolayısıyla damar cerrahisinde her girişimin yaratabileceği bazı sorunlar vardır. Bu sorunlar nadir görülsede hastanın önceden bilgi sahibi olması tedaviye katkı açısından önemlidir. Fistülün yaratabileceği başlıca sorunlar şunlardır;

Fistül Ameliyatının Başarısı ve Başarıyı Etkileyen Faktörler

Kategori Fistül Koruma

Fistül ameliyatının başarısı %70-95 arasında değişebilmektedir. Fistül ameliyatının başarısızlığı veya yeterli akım oluşmaması halinde tekrarlayan girişimler gerekebilir. Damar cerrahınız tarafından ilk muayenede damar yapılarınız muayene ile değerlendirilir.

Fistül Koruma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kategori Fistül Koruma

Damar Giriş Yolunun Gerekliliği

Hemodiyaliz cihazı ile diyaliz (hemodiyaliz) tedavisi uygulanan hastaların, yüksek kan akımı sağlayabilen bir damar giriş yoluna ihtiyacı vardır. Damar giriş yolu için en uygun yöntem ‘fistül’dür. Alternatif yöntemler ise yapay damar (greft)  ve kataterlerdir.