Loading...

Tıp biliminde ve dolayısıyla damar cerrahisinde her girişimin yaratabileceği bazı sorunlar vardır. Bu sorunlar nadir görülsede hastanın önceden bilgi sahibi olması tedaviye katkı açısından önemlidir. Fistülün yaratabileceği başlıca sorunlar şunlardır;

Kanama: Ameliyattan sonra az miktarda bir sızıntı olabilir. Bu durumda pansumanı değiştiriniz ve steril gazla fistül üzerine hafifçe bastırınız. Aşırı kanamalarda ise paniğe kapılmayınız ve fistül üzerine kanamayı durduracak derecede baskı uygulayarak   hastaneye  başvurunuz.

Tıkanma: Fistülde kanın pıhtılaşmasına bağlı  tıkanma oluşabilir. Çalışan fistülün tıkanması durumunda ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile fistül tekrar açılabilir. Bu konuda ilk 24-48 saat içinde müdahale yapılması önemlidir.

Önemli Not: Fistül yapılan her hasta fistülünün çalışıp çalışmadığını izlemelidir. Çalışan fistülde titreşim (thrill ) hissedilir. Titreşimin kaybı durumunda kesinlikle doktorunuza danışınız.

Enfeksiyon: Fistül bölgesinde  yara enfeksiyonu görülebilir.

Kolda  kalınlık artışı (Ödem): Damar sistemi yapılan işlem sebebiyle yüksek basınca maruz kaldığı için kolda bir miktar ödem beklenir.

Fistül akımının yetersiz veya aşırı olması: Yetersiz çalışan fistüllerle diyaliz makinesı yeterli hızda çalışamadığı için yeterli diyaliz olmaz. Aşırı yüksek çalışan fistüller ise kalbi yorduğu için kalp yetmezliği oluşturabilir. Bu durumlarda  fistülün tekrar açılması, kapatılması veya tamiri gerekebilir.

Elde dolaşım bozukluğu: Fistül ele giden kan miktarının azalmasına yol açabilir. Bu damar ağı yetersiz kişilerde, özellikle diyaliz esnasında olmak üzere ağrı, elde soğuma, morarma, hareketlerde azalma gibi şikâyetlere sebep olur. Bu şikâyetler fistülün kullanımını imkânsız hale getirebilir. Bazı hastalarda bu fistüllerin  kapatılması gerekebilir. Uygun şekilde ve zamanında müdahale edilmezse parmakların ve elin çok nadirde olsa kaybına yolaçabilir.

Damar Genişlemesi (anevrizma): Zamanla fistül yapılan koldaki damar yapıları genişler. Bu genişlemeler ileri dereceye vardığında tehlike yaratabileceği için müdahale gerekebilir.

Sinirsel bozukluklar: Damar yapılarının sinirler üzerine baskısı  veya operasyonun sinirler üzerindeki etkisine  bağlı oluşabilir.

2019-03-09T12:12:23+03:00